Ósemki, znane również jako zęby mądrości, są ostatnimi zębami, które wyrastają w jamie ustnej człowieka. Ich pojawienie się może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, co sprawia, że często dentyści decydują o konieczności wykonania ich ekstrakcji. W artykule wymieniamy główne przyczyny konieczności usuwania ósemek.
Niewystarczająca przestrzeń w jamie ustnej
Jednym z głównych powodów wyrywania ósemek jest brak na nie wystarczającej przestrzeni w łukach zębowych. Ludzkie szczęki na przestrzeni wieków ewoluowały i stały się mniejsze niż kiedyś. W rezultacie może nie być wystarczająco dużo miejsca dla wszystkich czterech zębów mądrości, co będzie prowadziło do problemów z ich prawidłowym ustawieniem.
Złe ustawienie ósemek
Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z gabinetu dentystycznego S Dental Clinic w Warszawie na Bielanach:
W większości przypadków ósemki u pacjentów rosną pod niekorzystnym kątem lub wzrastają tylko częściowo. Mogą one urosnąć pod kątem nachylonym w stronę innych zębów lub nawet w kierunku wnętrza policzka. Takie nieprawidłowe ustawienie może prowadzić do powstania infekcji, dolegliwości bólowych oraz problemów z żuciem.
Zagrożenie dla innych zębów
Niewłaściwe ustawienie ósemek może prowadzić do ucisku na sąsiednie zęby, co z kolei może powodować ich przemieszczenie. Skutkiem tego może być nieprawidłowe przeżuwanie, co utrudnia jedzenie oraz prowadzi do nadmiernego ścierania się innych zębów. W takim przypadku wyrywanie ósemek jest korzystne dla ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej.
Zapalenie dziąseł
Ósemki często są umiejscowione na tyle głęboko w jamie ustnej, że trudno utrzymać je w czystości. W rezultacie mogą być źródłem infekcji, które prowadzą do zapalenia dziąseł. Zapalenie to może rozprzestrzeniać się również na inne zęby, powodując ból i dyskomfort.
Powstawanie cyst i torbieli
W przypadkach, gdy ósemka rośnie niewłaściwie lub nie wydostaje się przez dziąsło, może dojść do powstania torbieli lub cyst wokół zęba. Torbiele mogą prowadzić do uszkodzenia kości szczęki, co może wymagać bardziej inwazyjnego leczenia. Usunięcie ósemki w takiej sytuacji jest konieczne, aby uniknąć poważniejszych problemów zdrowotnych.
Powstanie zatoru kostnego
Ryzyko powstania zatoru kostnego to kolejny powód, dla którego ósemki są usuwane. Jest to stan, w którym zęby mądrości są zablokowane pod dziąsłem przez kość szczęki. W takim przypadku usuwanie ósemki jest konieczne, aby zapobiec przewlekłemu bólowi, obrzękowi oraz infekcjom.
Leczenie ortodontyczne
Pacjenci, którzy przechodzą leczenie ortodontyczne, mogą również potrzebować usunięcia ósemek. Zęby mądrości mogą utrudniać osiągnięcie równych zgryzów oraz wpłynąć na kosztowne i czasochłonne działania ortodontyczne. Usunięcie ósemek może pomóc w utrzymaniu prawidłowego zgryzu oraz redukować potrzebę powtórek leczenia ortodontycznego.