Trzeci trymestr ciąży. Jak przygotować się do porodu?

0
264

Początek 28. tygodnia ciąży to zarazem początek trzeciego trymestru. Jak w tym okresie radzi sobie przyszła mama? Jak przebiega rozwój płodu od siódmego miesiąca? Czy to już czas, kiedy należy myśleć o przygotowaniach do porodu? Odpowiadamy na najważniejsze pytania i rozwiewamy najczęstsze wątpliwości. III trymestr – bez tajemnic.

Jakie zmiany zachodzą w III trymestrze w rozwoju płodu?

W trzecim trymestrze kształty płodu znacznie się już zaokrąglają, a mniej więcej od siódmego miesiąca ciąży zachodzi bardzo intensywny rozwój mózgu. W kolejnych dniach rozwija się także podskórna tkanka tłuszczowa. To ona chroni płód przed nagłą utratą ciepła. W tym czasie rozwinięciu ulega układ oddechowy. Z kolei sam płód przyjmuje pozycję embrionalną – z powodu braku miejsca. Ostatnie tygodnie ciąży to czas, kiedy łożysko pracuje z maksymalną wydajnością, a w jelicie zaczyna się gromadzić smółka. Ostatecznie płód przyjmuje pozycję główkową. To znak, że jest gotowy do porodu.

Sprawdź także  Czym jest kwestionariusz Woronowicza?

Co dzieje się od 7. miesiąca ciąży?

Ginekolog, przygotowując kobietę na III trymestr ciąży, przypomina, że w tym okresie nasilają się najróżniejsze dolegliwości ciążowe. Oprócz świądu, skurczy, obrzęku stóp mogą pojawić się też trudności w zasypianiu. Nierzadko dochodzi również do spłycenia oddechu, co jest konsekwencją ucisku powiększającej się macicy na przeponę. Od siódmego miesiąca ciąży mogą pojawić się sporadyczne skurcze macicy, nazywane przez ginekologów skurczami Braxtona-Hicksa. Zdarza się, że występują one również pod wpływem wysiłku fizycznego, odwodnienia czy masowania brzucha.

Co czeka przyszłą mamę w III trymestrze ciąży?

Kobiety w III trymestrze ciąży, rozmawiając ze swoim ginekologiem, skarżą się na zdecydowanie większe zmęczenie i silne bóle pleców. Z czego to wynika? Główne czynniki to przyrost masy ciała, powiększający się brzuch, ucisk mięśni i nerwów przez macicę, a także przez główkę czy pośladki dziecka. Niektóre przyszłe mamy zauważają, że mniej więcej w tym czasie zaczyna kapać mleko z piersi. To nie powinno dziwić i martwić – organizm przygotowuje się do karmienia piersią już od 16. tygodnia!

Sprawdź także  Zalety i wady leczenia prywatnego

Warto wprowadzić większą ilość błonnika do diety. W miarę możliwości nie należy ograniczać ruchu. Spacery to sprawdzone remedium na różne dolegliwości, a także na coraz większe obawy, które dotyczą i porodu, i wyobrażenia siebie w roli matki. Jak tłumaczy ginekolog-położnik dr n. med. Anna Kluz-Kowal, III trymestr to też najlepszy czas, by zapisać się do szkoły rodzenia. Na zajęciach można dowiedzieć się, jakie są polecane pozycje porodowe. Eksperci pomogą w nauce oddychania i wytłumaczą, jak pielęgnować noworodka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj