Zalety i wady leczenia prywatnego

0
2267
Zalety i wady leczenia prywatnego

Leczenie prywatne permanentnie zyskuje na popularności. Powodów takiego stanu rzeczy należy dopatrywać się w zwiększających się kolejkach do lekarzy specjalistów, zmniejszeniu kwot przeznaczonych na leczenie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak również braku elastyczności państwowych placówek zdrowia. Jakie są fundamentalne zalety i wady leczenia prywatnego? Których specjalistów jest najmniej w naszym kraju?

Czas oczekiwania na wizytę u lekarza

Dane z raportu Fundacji Watch Health Care oraz firmy MAHTA pokazują, że aby dostać się do wybranego specjalisty Polacy zobligowani są czekać przeciętnie aż 4 miesiące. To o z górą dwa tygodnie więcej, niż w 2018 roku. Najdłużej wypatrujemy na poradę od endokrynologa – do dwóch lat. Niewiele lepiej wygląda to w przypadku kardiologa dziecięcego (12 miesięcy) i ortodonty (10 miesięcy). Następnym kłopotliwym elementem w procesie leczenia są badanie diagnostyczne. Tu przybliżony czas oczekiwania wynosi około 12 tygodni. Wykonanie artroskopii stawu biodrowego to zadanie, na które trzeba założyć ponad dwa lata. Około roku trwa oczekiwanie na sigmoidoskopię, czyli badanie endoskopowe jelita grubego, a odrobinę powyżej pół roku na analizę bezdechu śródsennego.

Wydłużony czas oczekiwania na specjalistyczne badania diagnostyczne w logiczny sposób oddziałuje na niższą efektywność cyklu dalszego leczenia. Niepokojący jest także fakt utrudnionego dostępu do wiedzy na temat przyczyn złego stanu zdrowia, co może być powodem pogłębienia się schorzenia. Warto uzmysłowić sobie także, że wstępna diagnoza to wyłącznie początek, co potwierdza specjalista ds. badań rynku polskiego. Niejednokrotnie okazuje się, że w dalszym leczeniu niezbędna jest wizyta u innego specjalisty, gdzie znowu trzeba czekać w długiej kolejce. W przypadku leczenia państwowego od momentu pierwszej wizyty, aż do dnia przebycia ostatniego badania może minąć nawet ponad rok. Wszystkie te problemy z powodzeniem może zniwelować leczenie prywatne.

Leczenie prywatne – czy warto?

Krótszy okres oczekiwania na badania i diagnozę to najważniejszy z atutów leczenia prywatnego. O ile w państwowych placówkach medycznych kolejki sięgają długich miesięcy, o tyle u prywatnego lekarza to zaledwie kilka tygodni, a niekiedy można się umówić z godziny na godzinę. Pozwala to na efektywne leczenie i zdecydowanie zwiększa nadzieję na powrót do zdrowia. Kolejne zalety leczenia prywatnego to:

  • Dogodna pora przyjęcia – lekarze prywatni dostosowują swój harmonogram do potrzeb pacjentów. Nie ma problemu z wizytami po godzinach pracy.
  • Wybór placówki medycznej oraz lekarza prowadzącego – to my wybieramy do kogo pójdziemy na wizytę. Możemy w ten sposób uniknąć kontaktu ze specjalistą, który nie nie ma dobrej opinii w środowisku. Ponad to z uwagi na ograniczone środki NFZ, w placówkach państwowych odsetek pracowników z przestarzałą wiedzą medyczną jest całkiem spory. Prywatne jednostki mogą pozwolić sobie na zatrudnienie wysoko wykwalifikowanych specjalistów i ciągłe ich douczanie. Pomocny w doborze danego eksperta jest portal Bliski Lekarz , który nie tylko pozwala zapoznać się z wiadomościami medycznymi i nowymi technikami leczenia, ale także pomaga w znalezieniu właściwego profesjonalisty.
  • Urządzenia medyczne – placówki prywatne dbając o jakość usług zmuszone są do permanentnej wymiany maszyn medycznych na nowoczesne. Oddziałuje to na jakość obsługi i pewność wyników badań. Na dodatek niektóre procedury, które uzyskały już opinię co najmniej nieprzyjemnych, dzięki innowacjom dostępnym w prywatnych instytucjach, można przeprowadzić niemal bezboleśnie.
  • Komfort wizyty – zasadniczo różni się także sama wizyta. W przypadku leczenia państwowego, mimo umówionego spotkania, kolejka przed gabinetem bywa bardzo długa. Ponad to architektura przychodni i szpitali, jak i towarzyszące im uzbrojenie, lata świetnością mają często za sobą. Placówki prywatne to w większości nowe jednostki, remontowane na bieżąco, dostosowane dla osób niepełnosprawnych.
  • Skierowanie – korzystając z prywatnej opieki zdrowotnej, nie jest wymagane posiadanie skierowania od doktora POZ czy innego lekarza specjalisty. Dodatkowo większość badań, takich jak RTG, USG czy tomograf komputerowy możemy wykonać bez skierowania, co przyczynia się do ograniczenia całego procesu leczenia.
  • Możliwość wykupienia abonamentu – mnóstwo pracodawców decyduje się na wykupienie pakietów medycznych, które umożliwiają elitarne leczenie swoich pracownikom wraz z członkami rodziny.

Decyzja o leczeniu prywatnym łączy się z ograniczeniem budżetu domowego. Za badanie trzeba zapłacić od stu do nawet trzystu złotych. Również dodatkowe badania laboratoryjne oraz wizyty u kolejnych specjalistów wiążą się z wydatkami. W sytuacji skomplikowanego leczenia, zakończonego operacją i hospitalizacją, łączne zasoby pieniężne, jakie należy przeznaczyć na badania są bardzo wysokie. Czasami jednak, gdy alternatywą jest długie oczekiwanie i potencjalne trwałe uszczerbki na zdrowiu, leczenie prywatne pozostaje najlepszą drogą wyjścia.

Jakich specjalistów brakuje w Polsce?

Wybór prywatnego leczenia jest związany z czasem oczekiwania na wizytę u specjalisty przyjmującego w ramach NFZ. Jak pokazują dane firmy Manpower, która badała deficyty w polskich placówkach medycznych, w Polsce najbardziej brakuje pediatrów, lekarzy chorób wewnętrznych i anestezjologów. Na samym szczycie znajdują się także specjaliści od chorób płuc, neurolodzy oraz ginekolodzy. Już teraz Polska ma jedną z najniższych w Europie wartości wskaźnika liczby lekarzy przypadających na 1000 mieszkańców. Ta tendencja ma się jeszcze pogłębiać w kolejnych latach z uwagi na zwiększającą się lukę pokoleniową. Ponad połowa lekarzy, którzy aktualnie przyjmują pacjentów w Polsce, to osoby po 45 roku życia.

Jeszcze niekorzystniej wygląda sytuacja w mniejszych miejscowościach, gdzie kompetentni i młodzi specjaliści nie chcą się osiedlać. Fundamentem zaistnienia tej okoliczności są zarobki lekarzy, które poza granicami kraju kształtują się na konsekwentnie wyższym poziomie. To właśnie migracja zarobkowa generuje wydłużony czas na wizytę u lekarza specjalisty, a jednym z najważniejszych narzędzi przekonywania młodych i pełnych zapału lekarzy są właśnie prywatne usługi medyczne. Poszukiwanie specjalistów warto rozpocząć na portalu Bliski Lekarz, który prowadzony jest przez fachowców z dziedziny lekarskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here