Donice ogrodowe i donice do pomieszczeń są dostępne w różnych kształtach, rozmiarach i wykonywane z różnych materiałów. Chociaż oba rodzaje donic są z powodzeniem używane do hodowli roślin, różnią się pod kilkoma względami. Poznanie i uwzględnieni różnic między donicami przeznaczonymi na zewnątrz i do wnętrz pomoże ci wybrać produkt odpowiedni do twoich potrzeb.
Rozmiar i pojemność donic ogrodowych i wewnętrznych
Jedną z głównych różnic między donicami ogrodowymi a wewnętrznymi jest ich rozmiar. Donice ogrodowe są zazwyczaj większe niż doniczki do pomieszczeń. Wynika to z faktu, że rośliny uprawiane na zewnątrz potrzebują więcej miejsca na rozrost korzeni niż te uprawiane w mieszkaniach. Donice ogrodowe mają również większą pojemność niż donice wewnętrzne, dzięki czemu mogą pomieścić więcej ziemi i wody. W rezultacie w donicach ogrodowych można uprawiać nawet bardzo duże rośliny takie jak krzewy czy karłowate drzewka.
Materiały używane do produkcji donic
Materiały używane do produkcji donic ogrodowych i wewnętrznych również różnią się znacząco. Donice ogrodowe są zazwyczaj wykonane z plastiku, terakoty lub metalu, podczas gdy donice wewnętrzne są często produkowane z ceramiki lub szkła. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety i wady. Plastikowe donice ogrodowe są lekkie i trwałe, dzięki czemu idealnie nadają się do użytku zewnętrznego. Te z terakoty są porowate, co umożliwia cyrkulację powietrza wokół korzeni rośliny, ale łatwo je uszkodzić. Metalowe donice są mocne i trwałe, ale mogą zbyt szybko się nagrzewać. Ceramiczne donice wewnętrzne wyglądają atrakcyjne, ale ich wadą jest kruchość.
Ważne, by parametry donic odpowiadały warunkom ich przechowywania. W przypadku doniczek ogrodowych wymagania rosną – kluczowa jest tu odporność na czynniki atmosferyczne, a więc deszcz, mróz czy intensywne promieniowanie słoneczne. Powinny być również stabilne, by nie zostały przewrócone podmuchem wiatru – podkreśla pracownik sklepu ogrodniczego online Sklep Kwiecisty.
Donice wewnętrzne są zazwyczaj mniejsze i bardziej estetyczne niż donice ogrodowe, a przy tym mniej odporne na niekorzystne warunki. Mogą nie nadawać się do użytku zewnętrznego ze względu na ich delikatny charakter lub brak trwałości w ekstremalnych temperaturach lub warunkach pogodowych. Istnieją też doniczki uniwersalne, wykonane z dbałością o szczegóły i z wysokiej jakości materiałów, które sprawdzają się równie dobrze na tarasie, jak i w salonie.