Jaka jest skuteczność zapłodnienia in vitro?

0
763
Jaka jest skuteczność zapłodnienia in vitro?

In vitro to zabieg, który dla większości osób jest synonimem leczenia niepłodności. Oczywiście nie jest to prawda i zapłodnienie pozaustrojowe jest tylko jedną z możliwości. Nie zmienia to jednak faktu, że metoda ta jest powszechnie uważana za najskuteczniejszą i dającą pacjentom najwięcej szans zajść w ciążę. W artykule dokładnie opisujemy, jakie mogę być wskazania do zastosowania w leczeniu niepłodności metodą in vitro, na czym polega procedura in vitro i wreszcie, jakie czynniki mogą mieć wpływ i jaka jest skuteczność zabiegu.

Jakie są wskazania do zastosowania in vitro w leczeniu niepłodności?

Skorzystanie z zabiegu in vitro jest zazwyczaj ostatnim wyborem par w trakcie leczenia niepłodności. Najczęściej ta metoda jest więc wskazana do zastosowania parom, które mają za sobą już nieudane próby zajścia w ciążę z wykorzystaniem np. inseminacji domacicznej lub leczenia hormonalnego. Nie zawsze jednak tak jest, ponieważ zabieg in vitro odznacza się obecnie największą skutecznością w pomaganiu parom zajść w ciążę. Dokładnymi wskazaniami do skorzystania z in vitro są m.in.:

  • Operacyjne usunięcie lub niedrożność jajowodów,
  • Trudności z wywołaniem owulacji u pacjentki,
  • Endometrioza,
  • Stwierdzenie obniżonych parametrów nasienia u pacjenta
  • Niepłodność o nieznanych przyczynach, czyli niepłodność idiopatyczna.

Na czym polega zapłodnienie pozaustrojowe in vitro?

Zabieg in vitro to procedura, która składa się z kilku etapów.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz specjalista z Ośrodka Leczenia Niepłodności Oviklinika w Warszawie: W ramach procedury in vitro przeprowadzane są w warunkach laboratoryjnych procesy, które normalnie zachodzą w jajowodach kobiety, czyli przeprowadza się zapłodnienie komórki jajowej i dba się o wczesną fazę rozwoju powstałych zarodków.

Procedura in vitro składa się z czterech głównych etapów. W pierwszym etapie in vitro przeprowadzana jest stymulacja owulacji u kobiety w celu wpłynięcia na prawidłowy rozwój pęcherzyków jajnikowych i otrzymania większej niż standardowo liczby dojrzałych komórek. Na tym etapie pacjentka jest poddawana kontroli skuteczności prowadzonych działań. W drugim etapie pobierane są od pacjentki komórki jajowe, natomiast mężczyzna oddaje nasienie, z którego później w warunkach laboratoryjnych selekcjonowane są prawidłowo zbudowane plemniki. Następnie pobrane komórki jajowe i plemniki są łączone ze sobą, w wyniku czego powstają gotowe zarodki. W zależności od wieku pacjentki oraz od ilości pobranych komórek jajowych, w trzecim etapie procedury in vitro dokonuje się transferu jednego lub dwóch zarodków do jamy macicy. Ostatnim etapem in vitro jest wykonanie po około 11 dniach od transferu zarodków testu ciążowego z krwi.

Od jakich czynników może zależeć skuteczność in vitro?

Skuteczność leczenia niepłodności z zastosowaniem in vitro może zależeć od różnych czynników, dlatego też nie ma jednej wiążącej odpowiedzi na zawarte w temacie artykułu pytanie: Jaka jest skuteczność sztucznego zapłodnienia in vitro. Według statystyk skuteczność zapłodnienia in vitro w leczeniu niepłodności w Polsce wynosi aż 35 procent. To naprawdę dużo i wyróżniamy się na plus w porównaniu z innymi krajami w Europie.

Powodzenie zabiegu może być jednak zależne od wielu czynników, m.in. od wieku pacjentki. Jest to dokładnie taka sama zależność jak przy zajściu w ciążę metodami naturalnymi. Po skończeniu 35 lat dużo trudniej jest więc pacjentkom zajść w ciążę. Duże znaczenie dla skuteczności zabiegu in vitro mają też przyczyny problemów z niepłodnością, zwłaszcza u pań. W przypadku problemów z zajściem w ciążę spowodowanych przyczynami mechanicznymi (niedrożnością jajowodów), szanse na skuteczność zajścia  w ciążę z wykorzystaniem zapłodnienia pozaustrojowego ocenia się np. na aż 80 procent. To bardzo dużo. Inne przyczyny niepłodności mogą niestety tę skuteczność nieco zmniejszać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here