Jak wybrać dobry płyn do płukania ust?

0
737
Jak wybrać dobry płyn do płukania ust?

Codzienne stosowanie płynu do płukania jamy ustnej jest jednym z trzech głównych elementów prawidłowej higieny jamy ustnej. Obecnie w sklepach można znaleźć bardzo dużo rodzajów płynów do płukania jamy ustnej od różnych producentów. W naszym artykule dokładniej opisujemy, dlaczego regularne stosowanie płynu do płukania jamy ustnej jest tak bardzo ważne, jakie są dostępne w sklepach rodzaje tego typu preparatów oraz w jaki sposób można wybrać taki, który okaże się najlepszy do naszych potrzeb.

Dlaczego stosowanie płynu do płukania jamy ustnej jest tak ważne?

Według stomatologów prawidłowa higiena jamy ustnej powinna się składać z trzech elementów: ze szczotkowania zębów przy użyciu szczoteczki i pasty do zębów, z nitkowania przestrzeni między zębami z zastosowaniem nici dentystycznej oraz z wieczornego płukania jamy ustnej specjalnym płynem z fluorem, czyli właśnie płynem do płukania jamy ustnej. Zastosowanie płynu jest elementem kulminacyjnym. Zabieg ten powinien być wykonany po wieczornym szczotkowaniu i nitkowaniu, czyli tuż przed położeniem się spać. Płukanie jamy ustnej umożliwia nam po prostu usunięcie z niej pozostałych jeszcze po szczotkowaniu resztek pokarmu. Usuwa nieświeży zapach z jamy ustnej oraz dodatkowo zabezpiecza na noc powierzchnię zębów warstwą fluoru.

Rodzaje płynów do płukania jamy ustnej

Jak tłumaczy nasz rozmówca lekarz stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach: Obecnie w sklepach i aptekach znaleźć można bardzo dużo rodzajów płynów do płukania jamy ustnej. Różnią się one między sobą m.in. składem, mocą i smakiem, ale mogą się także od siebie różnić przeznaczeniem. Nie każdy płyn do płukania jamy ustnej służy bowiem tylko zabezpieczaniu jamy ustnej przed rozwojem choroby próchnicowej. Niektóre płyny mogą mieć także inne zastosowanie. Wybierając odpowiedni płyn do płukania jamy ustnej trzeba więc przede wszystkim spojrzeć na własne potrzeby.

A jakie dokładnie rodzaje płynów do płukania jamy ustnej można obecnie znaleźć w sklepach lub w aptekach? Poniżej przedstawiamy najważniejsze rodzaje dostępnych preparatów:

  • Płyny do płukania jamy ustnej, które zapobiegają powstawaniu próchnicy – czyli podstawowy rodzaj płynów do płukania jamy ustnej, w których składzie jest przede wszystkim fluor.
  • Płyny przeznaczone dla osób z chorobami dziąseł i przyzębia – Płyny do płukania jamy ustnej, które są przeznaczone dla osób, które borykają się z problemem paradontozy. W ich składzie znajduje się m.in. mająca dobry wpływ na stan zdrowia przyzębia chlorheksydyna. Takie preparaty dostępne są przede wszystkim w aptekach. Takich płynów do płukania jamy ustnej nie powinno się stosować zbyt długo, ponieważ po pewnym czasie ich działanie może powodować powstawanie przebarwień na zębach i na języku.
  • Wybielające płyny do płukania jamy ustnej – W takich płynach znajduje się niewielka ilość preparatów wybielających, takich samych jak są stosowane w wybielających pastach do zębów. Ich skuteczność jest jednak niewielka i dużo lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z zabiegu wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym.
  • Płyny do płukania jamy ustnej dla osób z nieświeżym oddechem – Czyli płyny do płukania jamy ustnej przeznaczone dla osób z halitozą. Charakteryzują się one znacznie bardziej intensywnym zapachem oraz posiadają składniki, które są w stanie wiązać odpowiedzialne za powstawanie brzydkiego zapachu w ustach lotne związki.
  • Płyny do płukania na nadwrażliwość zębów – Odpowiedni wybór dla osób, które borykają się z problemem nadwrażliwości zębów po spożyciu bardzo zimnych, gorących lub kwaśnych potraw.
  • Płyny zwalczające suchość w jamie ustnej – Tego rodzaju płyny do płukania jamy ustnej ograniczają suchość w ustach poprzez powodowanie zwiększenia produkcji śliny. Oprócz tego ich stosowanie pozwala łagodzić podrażnioną z powodu zwiększonej suchości w ustach błony śluzowej.

Dobranie odpowiedniego dla siebie płynu do płukania jamy ustnej powinno zależeć przede wszystkim od stanu jamy ustnej i od tego, czy borykamy się z jakimiś dodatkowymi problemami. Wybierając zwykły płyn, który będziemy stosowali, żeby zapobiec powstawaniu próchnicy, warto jest także sprawdzić jego moc, intensywność zapachu oraz to, czy w jego składzie znajduje się alkohol. Nie każdy bowiem będzie w stanie codziennie stosować płyn do płukania jamy ustnej, który będzie miał np. bardzo intensywny smak lub zapach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here