Jakie badania muszą przechodzić pracownicy niezależnie od wykonywanego zawodu?

0
268

Bezpieczeństwo pracowników to priorytetowe zadanie, które jest stawiane przed każdym pracodawcą. Nigdy nie wolno go lekceważyć! W związku z tym każdy pracownik, niezależnie od tego, jakim zawód wykonuje, powinien regularnie poddać się określonym badaniom kontrolnym. Ich celem jest przede wszystkim zapewnienie pełnego bezpieczeństwa, i to nie tylko sobie, ale też swojemu otoczeniu. W artykule opisujemy najważniejsze badania kontrolne, jakie powinny przejść osoby zatrudnione na różnych stanowiskach.

Jakie badania kontrolne dla pracowników fizycznych?

Osoby, które wykonują ciężką pracą fizyczną, czyli pracujące w takich zawodach, jak np. budowlańcy czy górnicy, na pewno powinny regularnie poddawać się typowym badaniom kontrolnym u lekarza medycyny pracy lub u internisty. Warto też, aby regularnie poddawały się też badaniom okulistycznym i badaniom ortopedycznym. Badania te na pewno pozwolą na szybkie wykrycie u pacjenta ewentualnych problemów  zdrowotnych, problemów  ze wzrokiem oraz problemów z kręgosłupem. Praca fizyczna wiąże się ze szczególnym zagrożeniem dla pracownika, ze względu na trudne warunki pracy. Dlatego wykonując taki zawód, na pewno nie powinno się ignorować konieczności wykonywania badań.

Badania dla pracowników biurowych

Nieco inne zagrożenia czekają na pracowników biurowych. Taka praca jest dużo lżejsza, jednak nie oznacza to, że  nie wiąże się z żadnymi zagrożeniami. Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz medycyny pracy z Przychodni Lekarskiej MEDAN w Jarocinie:

Pracownicy biurowi również powinni dbać o swoje zdrowie i regularnie poddawać się badaniom. Najważniejsze z nich to badania okulistyczne oraz badania dotyczące stanu kręgosłupa i postawy ciała. Aby uniknąć problemów zdrowotnych wynikających z długotrwałego siedzenia przy biurku, warto również regularnie wykonywać ćwiczenia rozciągające mięśnie i kręgosłup.

Badania dla pracowników branży medycznej

Osoby, które pracują w branży medycznej, czyli m.in. pielęgniarki i lekarze, także powinny się regularnie poddawać badaniom laboratoryjnym. Umożliwią one u nich szybkie wykrycie powstałych chorób zakaźnych oraz innych stanów patologicznych. Oprócz tego w branży medycznej także niezbędne są badania okulistyczne i ortopedyczne, ponieważ praca w przychodni, w szpitalu lub w klinice często wymaga nie tylko dużego skupienia, ale też ciężkiej pracy fizycznej. Czynniki te narażają pracowników przychodni lekarskich  m.in. na problemy ze wzrokiem i na problemy z kręgosłupem.

Badania kontrolne dla kierowców

Medycyna pracy ma też bardzo duże znaczenie w przypadku pacjentów zajmujących się transportem, czyli kierowców. Powinni oni regularnie poddawać się przede wszystkim badaniom psychologicznym oraz badaniom okulistycznym. Badania psychologiczne pozwalają na wykrycie u nich ewentualnych problemów emocjonalnych oraz ryzyka podejmowania działań ryzykownych. Z kolei badania okulistyczne umożliwiają wykrycie u nich ewentualnych chorób oczu i związanego z nimi obniżenia sprawności wzroku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj