Domy szkieletowe, a zagrożenie pożarem

0
608
Domy szkieletowe, a zagrożenie pożarem

Domy szkieletowe tworzone są przede wszystkim z drewnianych elementów konstrukcyjnych. A drewno, jak powszechnie wiadomo, jest materiałem niezwykle podatnym na ogień. Stąd zapewne pojawiło się przekonanie, że domy szkieletowe są szczególnie narażone na powstawanie pożarów. Czy tak jest w rzeczywistości? Przyjrzyjmy się konstrukcji domu szkieletowego i sprawdźmy, czy realne jest ich w przypadku zagrożenie pożarem.

Technologia budowy drewnianych domów szkieletowych

Technologia budowy domów w oparciu o ciężki drewniany szkielet, jest znana człowiekowi od setek lat. Jednak wraz z rozwojem technologicznym, metody budowy domów drewnianych zostały znacznie unowocześnione i ulepszone. Obecnie do tworzenia domów szkieletowych stosuje się drewno KVH, czyli czterostronnie strugane drewno konstrukcyjne o doskonałych właściwościach. Taka forma obróbki sprawia, że płomienie znacznie wolniej atakują konstrukcję domu, a jednocześnie rozprzestrzenianie się ognia jest znacznie utrudnione. Co więcej, ścięte krawędzie belek, a także właściwa impregnacja ciśnieniowa, znacznie podnoszą odporność drewna na działanie ognia.

Jednak dom szkieletowy to nie tylko drewniana konstrukcja. Aby zapewnić właściwą izolację cieplną, niezbędne jest zastosowanie materiałów izolacyjnych. Dlatego przestrzenie pomiędzy drewnianymi elementami konstrukcyjnymi w domach szkieletowych firmy Gotowe Domy Drewniane ITS z Koszalina zostają wypełnione wełną celulozową. Jest to materiał ociepleniowy niepalny. Od strony wewnętrznej ściany zostają obite podwójnie płytą OSB, a następnie płytą gipsowo-wiórową o właściwościach przeciwpożarowych. Całość uzupełnia płyta elewacyjna z włókna drzewnego, przeznaczona do tynkowania.

Zagrożenie pożarem w przypadku domów szkieletowych

Odpowiednio przygotowane drewno konstrukcyjne ma zupełnie inne właściwości niż drewno przeznaczone do palenia w kominku. Obróbka, impregnacja, a także obłożenie drewna materiałami niepalnymi sprawia, że konstrukcja domu szkieletowego nie jest w większym stopniu narażona na ogień niż domy murowane. Potwierdzają to również przepisy przeciwpożarowe – jeśli ściany są z zewnątrz otynkowane (a jak już wspomnieliśmy, zewnętrzna płyta elewacyjna nadaje się do tynkowania), gotowy drewniany dom uznawany jest za nierozprzestrzeniający ognia, a więc może znajdować się bliżej niż 12 m od sąsiadujących budynków.

Warto jednak dodać, że zagrożenie pożarowe istnieje zawsze, niezależnie od tego, w jakiej technologii i z jakich materiałów został zbudowany dom, a jego przyczyną najczęściej są wady instalacji elektrycznej. Dlatego nie należy obawiać się domów szkieletowych, a jedynie zwrócić szczególną uwagę na właściwe wykonanie instalacji elektrycznej. Wówczas będziemy mieć pewność, że zarówno domownicy, jak i sam dom będą chronione przed zagrożeniem pożarowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj