Co to jest zabieg typu INTACS?

0
710
Co to jest zabieg typu INTACS?
SSUCv3H4sIAAAAAAAACpxUy67bIBTcV+o/RKxryWAM5v5K1QUGEqOLTWRwqyrKvxcwJDg3q+58Zs77DL59/3Y6gZE7LcDH6RatYGtjNudX7rVdAtz+yPiqFqnWGlFSe7tqbmpw5F5MC59VAJfNmAjfEwmc535zylXF3LR5r1bnrfgMMCxZuLSj+oLKVfHZeZ2SP1F1tU7762S9dTUxW/cGHfUlJU5MILpCQNSt50MThs9/A4BoNYTgXl3C1

Współczesna medycyna oferuje wiele nowoczesnych metod diagnostyczno-leczniczych, które pozwalają przywrócić pacjentom zdrowie i przyczyniają się do poprawy komfortu życia. Nie inaczej jest w przypadku okulistyki, która wykorzystuje najnowsze możliwości diagnostyki i leczenia. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje zabieg typu INTACS. Z naszego artykułu dowiesz się przy jakich schorzeniach jest on wykorzystywany i na czym polega.

INTACS – leczenie ekstazji i stożka rogówki

INTACS to zaawansowana metoda leczenia ekstazji i stożka rogówki. Choroba ta – jak sama nazwa wskazuje – charakteryzuje się tym, że rogówka ulega zniekształceniu i nabiera stożkowatego kształtu. Nieprawidłowość ta przekłada się z kolei na problemy z widzeniem. Rozwój stożka ma podłoże genetyczne i jest prawdopodobnie determinowany przez 10 genów, choć nie są one jeszcze znane. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi stożka są: alergia, zaburzenia hormonalne, wysiłek, stres, a także inne choroby.

Leczenie stożka rogówki prowadzi się dwutorowo. Po pierwsze zapewnia się poprawę refrakcji, najlepiej stosując soczewki sztywne, w skrajnych przypadkach mogą to być również soczewki skleralne i hybrydowe, choć te ostatnie z powodu negatywnego wpływu na fizjologię oka powinny być stosowane jedynie w uzasadnionych sytuacjach. Gdy inne metody poprawy widzenia zawodzą, ostatecznością jest przeszczep rogówki, który przywraca właściwą grubość rogówki i jej przezierność. Zabieg ten można jednak zdecydowanie odwlec w czasie dzięki zastosowaniu implantu rogówki INTACS. 

INTACS to specjalne pierścienie, które mają za zadanie wyrównanie i spłaszczenie rogówki. Jak twierdzi Piotr Jaworski – lekarz okulista z Centrum okulistyki Optomed, metodę tę należy stosować u osób, które z różnych przyczyn nie mogą nosić lub nie tolerują twardych soczewek kontaktowych. Warto wiedzieć, że zabieg tego typu nie hamuje postępu choroby. Mimo to pozwala on poprawić widzenie w takim stopniu, że można je korygować choćby dzięki noszeniu okularów. Dzięki tej metodzie można także odwlec w czasie moment wykonania przeszczepu rogówki wykonanego ze wskazań refrakcyjnych

Dzięki operacji wszczepienia pierścieni śródrogówkowych można zapewnić integralność strukturalną dla osłabionej i chorej rogówki. Zabieg pozwala także na zmniejszenie krótkowzroczności i astygmatyzmu skorelowanego z innymi chorobami, w szczególności ze stożkiem rogówki. Efektem leczenia jest użyteczna poprawa ostrości widzenia przekładająca się na poprawę komfortu życia pacjenta.

Na czym polega zabieg INTACS?

Wszczepienia pierścieni śródrogówkowych dokonuje się drążąc tunel śródrogówkowo. Można do tego celu użyć specjalnie dedykowanego instrumentarium, jak i lasera femtosekundwego. Operacja trwa około 15 minut. Do tego dochodzi również przygotowanie, na zabieg trzeba więc w sumie przeznaczyć ok. 25 minut dla jednego oka. Po operacji pacjent odczuwa poprawę widzenia, potem następuje jednak chwilowe pogorszenie. Następnie ma miejsce powolna poprawa widzenia, która stabilizuje się od 0.5 roku do nawet 2 lat.

Pierścienie śródrogówkowe nie tylko poprawiają widzenie. Istnieją również badania wskazujące, że stabilizują one stożek, dzięki czemu po operacji często można wrócić do korekcji okularowej czy też do noszenia soczewek kontaktowych, często również miękkich. Operację tego typu można także łączyć z innymi zabiegami – korekcją laserową, metodą Cross-linking hamującą rozwój stożka rogówki, czy też wszczepem soczewek fakijnych, które są najbardziej efektywne w korekcji stożka rogówki u pacjentów, którzy nie mogą lub nie chcą nosić soczewek kontaktowych.

Podsumowując, zabieg typu INTACS  to nowoczesna metoda leczenia ekstazji i stożka rogówki z bogatą, ponad 15-letnią dokumentację kliniczną oraz naukową. Dzięki niej można poprawić ostrość widzenia, a niekiedy także uniknąć konieczności przeszczepu rogówki. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here