Sprawdź, co musisz wiedzieć o słuchawkach bezprzewodowych, zanim zdecydujesz się je kupić

0
775
Sprawdź, co musisz wiedzieć o słuchawkach bezprzewodowych, zanim zdecydujesz się je kupić

Dla wielu osób słuchawki bezprzewodowe stały się nieodłącznym towarzyszem podczas treningów, pracy, rozmów lub spędzania czasu wolnego. Dzięki wyjątkowej mobilności oraz rosnącej kompatybilności urządzeń z technologią Bluetooth, słuchawki tego typu zyskały sobie ogromną rzeszę wielbicieli. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu słuchawek i jak wybrać model, który spełni nasze potrzeby w stu procentach?

Słuchawki nauszne, dokanałowe czy sportowe – jaki model będzie dla nas odpowiedni?

Podczas wyboru słuchawek w pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie: jakie są nasze wymagania? Słuchawki bezprzewodowe Xiaomi, JBL czy Panasonic to szeroka gama modeli, obejmująca urządzenia kanałowe, nauszne ze składanym pałąkiem, słuchawki dedykowane dla sportowców czy melomanów. Również znane firmy, specjalizujące się w produkcji wysokiej klasy sprzętu muzycznego jak Sennheiser, posiadają własne linie słuchawek bezprzewodowych. Taka obfitość może nastręczać trudności przy zakupie, dlatego poniżej znajduje się lista cech, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru.

Impedancja i pasmo przenoszenia – jakość dźwięku

Powyższe wartości są szczególnie ważne dla osób, które chcą cieszyć się wysoką jakością dźwięku, zwłaszcza podczas słuchania muzyki. Wysoka impedancja zapewnia czyste i wyraziste odtwarzanie dźwięków, co jest wyjątkowo istotne dla miłośników dobrych brzmień. Słuchawki douszne i kanałowe zwykle charakteryzują się niższą impedancją niż większe modele nauszne. Warto również zwrócić uwagę na pasmo przenoszenia dźwięków, zwykle podawane w hercach (Hz). Zazwyczaj słuchawki obejmują zakres dźwięków słyszalnych dla ludzkiego ucha (20-20000 Hz) jednakże większe wartości pozytywnie wpływają na całościowy odbiór muzyki. Co więcej, dobrze mieć na uwadze dodatkowe funkcje producentów oraz wysokość dynamiki, która pozwala pogłośnić słuchawki bez potrzeby zwiększania poziomu głośności w urządzeniu.

Kształt ma znaczenie – rodzaje słuchawek dla osób aktywnych fizycznie i miłośników muzyki

Słuchawki bezprzewodowe występują w praktycznie każdym kształcie i są dopasowane do różnorodnych potrzeb. Pośród nich można wyróżnić następujące typy:

– Słuchawki douszne – charakteryzują się zwykle niską wagą, niewielkim rozmiarem, który pozwala nosić je przy sobie w każdej sytuacji. Słuchawki tego typu pozwolą dyskretnie słuchać muzyki lub prowadzić rozmowy w każdej sytuacji. Ich wadą jest stosunkowo niska impedancja oraz krótki czas pracy.

– Słuchawki nauszne – wyglądem przypominają przewodowe modele za sprawą pałąka, łączącego obydwie muszle. Nauszniki obejmują małżowinę uszną, dzięki czemu zapewniają znacznie lepsze doznania podczas słuchania muzyki oraz mniej obciążają słuch. Słuchawki nauszne posiadają zwykle większą membranę, co przekłada się na jakość dźwięku, natomiast ich rozmiar umożliwia montaż bardziej wydajnych baterii oraz lepiej ekranowanych obwodów. Bardziej kompaktowe modele posiadają składane nauszniki, co jest szczególnie przydatne w podróży.

– Słuchawki sportowe – na pierwszy rzut oka przypominają modele dokanałowe, ale dla tego typu słuchawek najważniejsza jest wytrzymałość, odporność na wstrząsy oraz czynniki zewnętrzne – głównie wodę. Słuchawki sportowe zwykle posiadają dodatkowe mocowanie pod postacią haka na ucho, które zapobiega wypadnięciu urządzenia podczas ćwiczeń.

Czas działania

To jeden z kluczowych atrybutów dla urządzeń bezprzewodowych. Ze względu na różnorodność oferty, czas działania słuchawek może wahać się od kilku do kilkunastu godzin. Dodatkowym czynnikiem w tej kategorii może być obecność futerału na słuchawki – zwykle w przypadku mniejszych urządzeń – który pełni rolę mobilnego akumulatora i umożliwia ładowanie słuchawek w dowolnym miejscu.

Dodatkowe funkcje – wsparcie aplikacji oraz komendy głosowe

Przy wyborze słuchawek warto spojrzeć na autorskie rozwiązania, oferowane przez konkretnych producentów. W zależności od modelu może być to sterowanie za pomocą gestów lub głosu, kompatybilność z aplikacjami – takimi jak Siri – czy funkcje aktywnego redukowania szumów (ANC). Słuchawki dla sportowców mogą mierzyć puls oraz przebyte kilometry, natomiast modele nauszne nieraz posiadają wejście dla standardowego kabla audio, co pozwala korzystać z urządzenia tak samo, jak w przypadku słuchawek przewodowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here