Na czym polega produkcja papieru zgodnie z certyfikatem FSC?

0
1189
Na czym polega produkcja papieru zgodnie z certyfikatem FSC?

FSC (Forest Stewardship Council) to międzynarodowa organizacja not-for-profit, która promuje odpowiedzialne zarządzanie globalnymi zasobami leśnymi: przyjazne środowisku, korzystne dla społeczeństwa i ekonomicznie opłacalne. Zarządcy lasów i przedsiębiorstwa związane z branżą leśną na całym świecie mogą przystąpić do programu certyfikacji FSC, by potwierdzić zgodność z wymogami systemu.

Zrównoważona produkcja papieru

Działalność człowieka nie pozostaje bez wpływu na środowisko, ale możemy dążyć do tego, by ów wpływ był jak najmniej szkodliwy. Zadanie to jest szczególnie trudne dla producentów papieru, który przecież powstaje głównie z surowca z drzewnego. Trudno wyobrazić sobie świat bez papieru, który zresztą w wielu sytuacjach jest materiałem bardziej ekologicznym od alternatyw (np. plastikowych opakowań).

Jako producenci papieru zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele zagrożeń wiąże się z naszą pracą i staramy się je eliminować. Jednym z pierwszych działań, jakie podjęliśmy z troski o środowisko, była rozbudowa instalacji do recyklingu makulatury. Dziś ze swoimi pomysłami, ale też z wyzwaniami wychodzimy poza firmę. Jesteśmy członkiem Polskiej Izby Ekologii, uczestniczymy też w systemie FSC – opowiada nasz rozmówca z fabryki papieru TOP S.A.

Papier z certyfikatem FSC

Jeden z najważniejszych punktów standardu FSC dotyczy zwiększenia kontroli przedsiębiorstw nad łańcuchem dostaw surowca. Przestrzeganie rygorystycznych zasad dokumentacji produkcji drewna, transportu i każdego etapu przetwórstwa służy łatwiejszej identyfikacji jego źródła. Z kolei możliwość odtworzenia drogi surowca z lasu aż do fabryki papieru pozwala stwierdzić, czy na każdym z tych etapów postępowano zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Uzyskanie certyfikatu dla wyrobu nie jest łatwe, ale dzięki temu ostateczny nabywca ma pewność, że ryza papieru ze znaczkiem FSC powstała z najwyższą troską o nasze otoczenie.

Na certyfikowanych produktach papierniczych możemy zobaczyć jedną z trzech etykiet. FSC 100% oznacza, że drewno, z którego powstał papier pochodzi wyłącznie z certyfikowanych lasów. Etykieta FSC RECYKLED informuje, że całość surowca pochodzi z materiałów odzyskanych, a więc np. z makulatury. Trzeci rodzaj etykiety zarezerwowany jest dla produktów, które nie przeszły pełnego procesu certyfikacji, ale spełniają część jej wymogów; papier FSC MIX wyprodukowano z materiałów FSC, z recyklingu lub z drewna kontrolowanego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here