Jak wyczyścić kostkę brukową z mchu i chwastów?

0
539
Jak wyczyścić kostkę brukową z mchu i chwastów?

Kostka brukowa to popularny materiał, którym wyłożone są tarasy, podjazdy, alejki i chodniki. Jeśli czytasz ten artykuł oznacza to, że i na Twojej posesji są takie miejsca. Częstotliwość użytkowania bruku sprawia, że szybko traci on swój urok – staje się matowy, między kostkami wyrastają chwasty i mech. Jak poradzić sobie z tym problemem? Na pewno przyda się solidne czyszczenie kostki brukowej. Czy dasz radę zrobić to samodzielnie? Czytaj dalej.

Jak często czyścić kostkę brukową?

Czyszczenie kostki brukowej sprawi, że zawsze będzie lśniąca i prawie jak nowa (niezależnie od tego, ile ma lat). Odświeżaj ją przynajmniej 3 razy do roku – przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego, w jego trakcie i po zakończeniu. Nie zaniedbuj swojego bruku – na wygląd posesji składa się nie tylko czysta elewacja budynku, ale także obejście.   

Jak dbać o kostkę brukową?

Już wiesz, że o kostkę brukową należy regularnie dbać. Wiosną, latem, jesienią i zimą wymaga ona zupełnie innych zabiegów. Jak możesz ją pielęgnować w zależności od pory roku? 

  • na wiosnę usuń wszelkiego rodzaju naloty powstałe po topniejącym śniegu, 
  • latem pozbądź się mchów i chwastów, które rozpleniły się między kostkami, 
  •  jesienią oczyść i zaimpregnuj kostkę brukową – dzięki temu przygotujesz ją na nadejście zimy, 
  • w trakcie zimy systematycznie odśnieżaj kostkę brukową, ale nie posypuj jej solą (powoduje to niszczenie bruku i pojawienie się na nim nieestetycznych białych osadów). 

Oczywiście pamiętaj też o tym, aby zamiatać kostkę brukową, usuwając z niej piasek i butwiejące liście. Te ostatnie często odbarwiają bruk, a plam, które w ten sposób powstają bardzo trudno jest się pozbyć.  

Czyszczenie kostki brukowej z mchu, trawy i chwastów – jak wygląda?

Mech, trawa i chwasty pojawiają się nie tylko w szczelinach między kostkami, ale także na samej kostce brukowej. Częściej występują one tam, gdzie jest wilgoć i duże zacienienie. Zwłaszcza mech potrzebuje cienia, aby dobrze się rozwijać. To jednak niejedyne przyczyny rozrostu niechcianych roślin. Często powodują je przemiany wodorotlenowe, które są skutkiem remontów. 

Mechaniczne czyszczenie kostki brukowej z mchu i chwastów

Działaj już w momencie, kiedy zauważysz niechcianych zielonych gości. Nie obejdzie się bez mechanicznego czyszczenia kostki brukowej. Na czym ono polega? Przede wszystkim na usuwaniu kępek roślin wraz z korzeniami. Jeśli tego nie zrobisz, mogą one szybko odrosnąć. Pamiętaj jednak o tym, że ręczne usuwanie chwastów zda egzamin tylko wtedy, kiedy rosną one pojedynczo i nie jest ich zbyt dużo. 

Mchu pozbędziesz się domowym sposobem, który polega na użyciu palnika gazowego. Roślina wysuszy się i sama odpadnie. Nie zapomnij potem wymieść jej resztek z podjazdu.

Jeśli mech jest bardzo rozległy, poradzisz sobie z nim za pomocą myjki ciśnieniowej. Urządzenie powinno mieć jednak odpowiednio dobrane parametry. Myjka ciśnieniowa usunie nie tylko mech, ale także przebarwienia. Co ważne, stosując tę metodę czyszczenia kostki brukowej, pozbywasz się roślinności wraz z korzeniami. Masz więc pewność, że prędko nie odrośnie. 

Zastosowanie preparatów chemicznych do czyszczenia kostki brukowej

Na mech na kostce brukowej działają także preparaty chemiczne. Jeśli zależy Ci na środowisku, wybierz te z naturalnym składem (na przykład z olejem z pelargonii). Opryski chemiczne są o tyle inwazyjne, że mogą zniszczyć nie tylko mech, ale i otoczenie wokół kostki brukowej, czyli roślinność, o którą do tej pory dbałeś. 

Na silne preparaty zdecyduj się wyłącznie wtedy, kiedy inne środki nie dadzą rady (lub chwasty są wyjątkowo oporne). Pamiętaj, aby opryski wykonywać w rękawicach ochronnych. Zabezpiecz też twarz, ponieważ preparat jest niebezpieczny dla oczu. 

Producent zazwyczaj podaje na opakowaniu, w jakich proporcjach rozcieńczyć środek chemiczny. 

Domowe sposoby usuwania chwastów i mchu z kostki brukowej 

Aby pozbyć się mchu i chwastów z kostki brukowej, wypróbuj domowe sposoby. Jednym z nich jest użycie wody z octem w proporcji 2:1 (dwie części wody przypadają na jedną część octu). Pamiętaj tylko o tym, że tak przygotowanego naturalnego roztworu nie można stosować w czasie deszczu. Wybierz do tego celu pogodny, słoneczny dzień. W przeciwnym razie deszcz spłucze przygotowaną mieszankę, a Twoja praca pójdzie na marne. 

Usuwanie mchu i chwastów z kostki brukowej to proces czasochłonny. Nie zawsze też uda Ci się przywrócić brukowi dawny blichtr. Jeśli wiesz, że sam nie dasz rady tego dokonać, postaw na profesjonalną ekipę. Dysponuje ona specjalistycznym sprzętem i wiedzą. Na pewno też fachowcy zaproponują Ci impregnację kostki brukowej, która jest konieczna, aby ochronić alejki, podjazdy i chodniki przed działaniem czynników atmosferycznych. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here