Elektrozawór pneumatyczny jest niedużym, ale wielce istotnym elementem każdego układu pneumatycznego. Sprawność, trwałość i długowieczność całej instalacji zależne są od jakości wykonania i prawidłowego montażu tego niewielkiego elementu. Biorąc pod uwagę ich wykorzystanie w wielu gałęziach przemysłu można wysunąć wnioski, iż od tych elektrozaworów naprawdę sporo zależy.
Na wybór odpowiedniego elektrozaworu pneumatycznego wpływ ma kilka czynników i parametrów. Podstawą jest optymalne dopasowanie zaworu do elementu przyłączeniowego w układzie. Poza tym jest również wiele innych kryteriów dodatkowych, które warto wziąć pod rozwagę. Dokonując wyboru elektrozaworu pneumatycznego należy brać na poprawkę funkcję jaką będzie miał on pełnić. Zależnie od tego do czego będą wykorzystane dostępne są bowiem różne typy i modele elektrozaworów pneumatycznych.
Jakie zadania mają elektrozawory pneumatyczne?
Elektrozawory pneumatyczne mogą pełnić bardzo wiele różnych zadań Na ten przykład wymienić należy zawory rozdzielające, których głównym celem jest udrażnianie jak i zamykanie różnych wyjść w układzie, przez co możliwe jest rozdzielanie i wskazywanie kierunku przepływu roboczego czynnika będącego we wnętrzu instalacji. Kolejne są zawory zwrotne, umożliwiające ruch czynnika roboczego tylko w jednym kierunku. Z kolei zawory dławiące, odpowiadają nie tylko za regulację przepływu, lecz także za siłę z jaką porusza się czynnik roboczy. Kolejne zawory dławiące funkcjonują natomiast na zasadzie zero jedynkowej, co oznacza iż są zamknięte przez co zupełnie odcinają ruch czynnika, lub też otwarte przez co pozwalają na swobodny przepływ. Wspomnieć należy również o zaworach szybkiego spustu, gdzie sterowanie zależne jest od odpowiedniego poziomu ciśnienia, przez co zawory zostają otwierane lub zamykane zależnie od ustalonych parametrów ciśnienia.
Wielorakość zadań pełnionych poprzez elektrozawory pneumatyczne wymusza to, iż trzeba w bardzo dokładny sposób zastanowić się nad dokonaniem selekcji i wyborem najlepszego rozwiązania. Na początek należałoby mieć projekt całości układu. Kolejno warto by ustalić co będzie celem uzyskania, oraz w jaki sposób konkretnie ma to funkcjonować. Dopiero na podstawie takich informacji można dokonać decyzji dotyczącej rodzaju zaworów, które będą mogły trafić do konkretnego układu. Nieodpowiednio dobrany pod względem funkcji zawór, nie będzie w stanie spełnić oczekiwań, nawet jeśli będzie spełniał najwyższe normy odznaczając się świetnymi parametrami technicznymi.