Czym jest licencja Windows Refurbished?

0
1034
Czym jest licencja Windows Refurbished?

Na polskim rynku coraz większą popularnością cieszy się sprzęt poleasingowy. Używane komputery oraz laptopy oferują nie tylko naprawdę dobre parametry techniczne w okazyjnej cenie, ale również oryginalne oprogramowanie. Urządzenia są jednak w większości przypadków sprowadzane z zagranicy, co uniemożliwia zmianę języka bez naruszenia warunków licencyjnych. W niniejszym tekście tłumaczymy, czym dokładnie jest Windows Refurbished, czyli odpowiedź firmy Microsoft na ten problem.

Dlaczego system operacyjny ze sprzętu poleasingowego może sprawiać problem?

Komputery i laptopy poleasingowe dostępne na polskim rynku pochodzą najczęściej z innych krajów Europy Zachodniej, w większości przypadków z Niemiec oraz Francji. Dokładne określenie miejsca, skąd trafiło do nas dane urządzenie jest bardzo proste – wystarczy sprawdzić jego numer seryjny. Dlaczego w ogóle mielibyśmy się  jednak przejmować miejscem, z którego sprowadzono nasz sprzęt? Otóż licencja przypisana do danej jednostki obejmuje tylko jedną wersję językową, której nie można później zmienić. Wgranie spolszczenia jest teoretycznie możliwe, ale takie działanie jest nielegalne i może skutkować blokadą oprogramowania przez jego producenta.

Sprawdź także  Ile może zabrać komornik?

Coraz większe zainteresowanie używanymi urządzeniami sprawiło, że firma Microsoft postanowiła jakoś rozwiązać problem ze zmianą oryginalnie zakupionej wersji językowej jej oprogramowania. W ten sposób powstały klucze Windows Refurbished.

Windows Refurbished – co to takiego?

Windows Refurbished to rodzaj specjalnej licencji na oprogramowanie w komputerach poleasingowych:

Pochodzące z angielskiego słowo refurbished oznacza dosłownie odnowienie i właśnie taki sens ma omawiane rozwiązanie Microsoft „odświeża” system znajdujący się na używanym sprzęcie, pozwalając na jego legalne, bezpieczne i wydajne użytkowanie oraz umożliwiając zmianę fabrycznie przypisanego języka na polski – wyjaśnia nam specjalista reprezentujący firmę Klucz System z Gorzowa, która zajmuje się sprzedażą kluczy aktywacyjnych do oprogramowania i systemów operacyjnych.

Tak odnowiona licencja nie różni się w żaden sposób od oryginalnej wersji systemu operacyjnego – w obu przypadkach użytkownik może bez przeszkód instalować nowe aktualizacje czy też korzystać ze wszystkich narzędzi dostępnych w oprogramowaniu Windows.

Sprawdź także  Jakie są najczęstsze błędy przy zarządzaniu domowym budżetem?

Aby zachęcić użytkowników do korzystania z licencji Windows Refurbished, Microsoft dostarcza ją w bardzo przystępnej cenie – przykładowo koszt systemu Windows 10 Home w odnowionej wersji zaczyna się już w okolicach 60-70 zł, z kolei wydanie PRO można znaleźć nawet za około 120 zł. Dzięki temu inwestycja związana z zakupem budżetowego sprzętu poleasingowego nie zwiększy się w takim stopniu, jak przy nabyciu nowej licencji, a my będziemy mogli cieszyć się w pełni funkcjonalnym i legalnym oprogramowaniem.

Jak sprawdzić, czy odnowiony Windows jest legalny?

Warto zacząć od tego, że licencje Windows Refurbished nie są oferowane przez wszystkie sklepy zajmujące się sprzedażą oprogramowania. Do programu firmy Microsoft należą tylko wybrane punkty, które spełniają bardzo rygorystyczne wymagania – dzięki temu możemy mieć pewność, że zakupiona tam licencja będzie legalna i zgodna z wytycznymi. Aby samodzielnie ocenić, czy sprzęt poleasingowy posiada oryginalną wersję Windows Refurbished, należy sprawdzić dwie rzeczy:

  • na urządzeniu powinna znajdować się nowa naklejka licencyjna, która jest naklejona na poprzednie oznaczenie,
  • na dokumencie sprzedaży (paragonie lub fakturze) powinien widnieć dopisek MAR, który jest skrótem od Microsoft Authorized Refurbisher.
Sprawdź także  Jak otrzymać dotacje z PUP

Jeżeli jesteśmy bardzo dociekliwi, to warto rzucić okiem pod wspomnianą naklejkę na naszym urządzeniu. Jeżeli na starym oznaczeniu licencyjnym znajdziemy informację, że wcześniej na komputerze był zainstalowany system Windows 7, 8 lub 8.1, to nie jest to dobry znak. Dlaczego? Ponieważ wsparcie techniczne dla tego oprogramowania zakończyło się w już w styczniu 2020 roku – obecnie program Refurbished wspiera wyłącznie system Windows 10 i właśnie jego nazwa powinna być zapisana na pierwszej naklejce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj