Ile może zabrać komornik?

0
445
Ile może zabrać komornik?

Egzekucja komornicza niesie ze sobą stres i poczucie życiowej porażki. Warto jednak wiedzieć, że komornik jest skrępowany przepisami prawa. Nie wolno mu nachodzić w nocy czy nękać dłużnika. Musi także pozostawić osobie, wobec której prowadzi egzekucję, pewną kwotę na przeżycie. Ile więc może zabrać komornik?

Kwota bezpieczna od zajęcia przez komornika.

W 2021 roku suma, którą komornik musi pozostawić w posiadaniu dłużnika, wynosi 2800 zł brutto. Brutto oznacza  pensję przed potrąceniami na składkę zdrowotną, chorobową, zaliczkę na podatek, ubezpieczenie wypadkowe itp. Osoba zarabiająca 2800 zł brutto „na rękę” dostaje około 2000 zł i właśnie tyle komornik musi jej pozostawić na przeżycie. Ograniczenie to dotyczy umowy o pracę i innych umów traktowanych jako równoważne.

W przypadku umowy o dzieło, komornik może zająć nawet 100% wynagrodzenia. Jeszcze odmienna sytuacja zachodzi, gdy egzekucja jest dokonywana z konta bankowego. Wtedy komornik jest zobowiązany do pozostawienia 75% minimalnej pensji, czyli dokładnie 1519 zł. W sytuacjach spornych należy kontaktować się z samym komornikiem lub jego kancelarią. Można także skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here