Astygmatyzm – diagnostyka i leczenie

0
10
Astygmatyzm - diagnostyka i leczenie

Astygmatyzm zaliczany jest do najczęściej występujących wad wzroku. Ma charakter dziedziczny i przyjmuje się, że może dotyczyć nawet 40% populacji. Przeważnie jednak nieprawidłowości budowy oka są niewielkie, przez co pozostają nieodczuwalne w codziennym życiu. W dzisiejszym artykule dowiesz się, czym dokładnie jest astygmatyzm i jak go leczyć.

Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm to wada wzroku, która ma związek z nieprawidłową budową rogówki. Jej niesymetryczny kształt skutkuje nieprawidłowym załamywaniem się światła na powierzchni oka, prowadząc do zaburzeń ostrości widzenia. Pacjenci skarżą się dodatkowo na podwójne widzenie, zaburzone odczuwanie przestrzeni oraz trudności z rozróżnieniem kształtów liter. Charakterystycznym symptomem astygmatyzmu jest mrużenie powiek oraz towarzyszące bóle głowy i zmęczenie oczu.

Prawidłowo ukształtowana rogówka powinna mieć kształt kulisty, co pozwala na równomierne załamywanie się światła. U osób z astygmatyzmem ma natomiast kształt eliptyczny lub owalny. Warto pamiętać o tym, że może występować samodzielnie lub z krótkowzrocznością oraz dalekowzrocznością. Najczęściej pojawia się wskutek dziedziczenia, jednak niekiedy może wykształcić się po urazie lub w wyniku operacji i choroby oka.

Sprawdź także  O czym mówi nam skala DIN wiązań narciarskich?

Na czym polega diagnostyka astygmatyzmu?

Diagnostyką astygmatyzmu zajmują się okuliści. W przypadku pogorszenia ostrości widzenia należy udać się do lekarza specjalisty, który znajdzie przyczynę problemu oraz rozpozna ewentualną wadę wzroku. W czasie badania okulista zmierzy oś, promień krzywizny rogówki oraz niezborność oka. Na tej podstawie możliwe jest wdrożenie odpowiedniej terapii korekcyjnej.

Powszechnie wykorzystuje się także komputerowe badanie wzroku, które przeprowadza się przy pomocy autorefraktometru wyposażonego w kreatograf. Przed rozpoczęciem diagnostyki konieczne jest jednak podanie kropli z atropiną, która umożliwia wyeliminowanie akomodacji oka.

Astygmatyzm – sprawdzone sposoby korekcji wzroku

Astygmatyzm koryguje się przy pomocy odpowiednio dobranych soczewek okularowych i kontaktowych. W przypadku okularów sięga się po soczewki cylindryczne, które pozwalają na ogniskowanie światła w dwóch różnych punktach. Alternatywnym rozwiązaniem są toryczne soczewki kontaktowe, które zapewniają wysoki komfort użytkowania. Ułatwiają uprawianie sportu, prowadzenie pojazdów mechanicznych oraz pracę przy komputerze. Szukasz najlepszej metody dla siebie? Koniecznie sprawdź ofertę Vision Express. Opinie klientów potwierdzają wysoką jakość asortymentu, dopasowanego do różnych potrzeb.

Sprawdź także  Dlaczego ósemki tak często są wyrywane?

Cenisz wysoki komfort użytkowania? Masz skłonność do podrażnień oczu? Sięgnij po soczewki Acuvue 1 Day Oasys Astigmatism. Jednodniowe szkła kontaktowe wykorzystują innowacyjną technologię HydraLuxe™ oraz konstrukcję stabilizacji powiekami, co pozwala na uzyskanie optymalnego poziomu stabilności rotacyjnej soczewki. Producent sięgnął przy tym po składniki odpowiadające za zachowanie odpowiedniego stopnia nawilżenia, co chroni przed wysychaniem i podrażnieniem oczu, także w przypadku długotrwałego korzystania z ekranów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj