Wypożyczenie samochodu na LPG. Potencjalne korzyści

0
826
Wypożyczenie samochodu na LPG. Potencjalne korzyści

Wynajem pojazdów w Polsce cieszy się dużą popularnością zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i biznesowych. W ofercie firm zajmujących się wypożyczaniem samochodów znaleźć można auta z silnikami napędzanymi różnymi źródłami zasilania. Klienci mogą wybierać spośród diesli, pojazdów benzynowych oraz LPG. Wszystkie te rozwiązania mają swoje zalety i wady. Jakie korzyści wynikają z wynajmu samochodu z instalacją gazową?

Czym jest LPG?

LPG to skrót od angielskiego wyrażenia „liquified petroleum gas”, co w tłumaczeniu na polski oznacza „płynny gaz naftowy”. Jest to łatwopalna, ale bezpieczna dla ludzi mieszanina propanu i butanu. Mimo że określana jest jako gaz, to przechowuje się ją w postaci ciekłej w pojemnikach pod dużym ciśnieniem. LPG to jedno z najbardziej wszechstronnych źródeł energii. Oprócz napędzania pojazdów z instalacją gazową mieszaninę tę wykorzystuje się do zasilania urządzeń grzewczych, kuchenek gazowych, domowych grilli czy narzędzi wykorzystywanych w pracach budowlanych i remontowych.

LPG jako autogaz do zasilania pojazdów

Popularność LPG jako paliwa do napędzania samochodów oraz innych pojazdów użytkowych jest w Polsce bardzo wysoka.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik wypożyczalni Abacus Car Rental, która w swojej ofercie posiada samochody napędzane LPG: Aby auto mogło być zasilane gazem, musi być w nim zamontowana specjalna instalacja LPG. Dawniej instalację gazową montowano wyłącznie w samochodach używanych, jednak obecnie również fabrycznie nowe pojazdy są wyposażane w tego typu dodatek. LPG wykorzystywane jest głównie do zasilania silników benzynowych, ponieważ rozruch i rozgrzanie silnika wymaga użycia tradycyjnego paliwa. Nie jest to jednak regułą, ponieważ instalację gazową można zamontować również w silnikach dwusuwowych oraz autach z silnikiem Diesla.

Zalety instalacji gazowej w samochodach na wynajem

Największą zaletą wynajmu aut z zamontowaną instalacją gazową są niższe koszty eksploatacji pojazdu. Obecnie cena LPG jest ponad dwukrotnie niższa od ceny benzyny Pb95 i diesla ON. Przekłada się to bezpośrednio na koszty wynajmu, które automatycznie się obniżają. Autogaz to paliwo o dużym stopniu czystości, co ma wpływ na jego nieograniczoną trwałość. Silnik samochodu z instalacją gazową pracuje płynnie i cicho. Jest to również paliwo zdecydowanie bardziej ekologiczne, ponieważ auto napędzane LPG emituje niewielką liczbę spalin do atmosfery. Podczas spalania gaz praktycznie nie wydziela sadzy, przez co nie zatruwa środowiska naturalnego. Obniżona emisja toksycznych spalin i nieprzyczynianie się do powstawania smogu sprawia, że autogaz jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia człowieka.

Kluczem do obniżenia kosztów wynajmu auta z instalacją LPG jest właściwa eksploatacja takiego samochodu. Nawet właściwie dobrana, zestrojona i zamontowana instalacja na nic się zda, jeśli klient wypożyczalni nie będzie umieć obchodzić się z autem zasilanym LPG. Przy prawidłowo wyregulowanej instalacji oraz właściwej eksploatacji pojazdu wzrost zużycia paliwa w zestawieniu z benzyną to około 10%. Jeśli jednak kierowca, który skorzystał z usług jednej z firm zajmujących się krótkoterminowym wynajmem samochodów, nie przestrzega zasad ekonomicznej jazdy, zużycie gazu znacząco wzrasta, co przekłada się na wyższe koszty wynajmu auta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here