Jak radzić sobie ze skórnymi objawami alergii?

0
183

Alergia to choroba, z którą boryka się coraz więcej osób. Jej objawy mogą mieć różne formy, a jedną z nich są skórne reakcje. Sucha i swędząca skóra, zaczerwienienia, pęcherze czy wysypki – to tylko niektóre z symptomów, które najczęściej pojawiają się na skutek alergii. Warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić, aby łagodzić dolegliwości i tym samym poprawić komfort życia. Podpowiadamy w poniższym artykule.

Jakie alergeny wpływają na skórę?

Skórne objawy alergii mogą pojawić się na skutek kontaktu z różnymi alergenami. Najczęściej są to pyłki roślinne, kurz, sierść zwierząt, kosmetyki, detergenty czy pokarmy. Skóra jest największym narządem ludzkiego ciała i bezpośrednio narażona na działanie alergenów. Dlatego tak ważne jest odpowiednie pielęgnowanie jej oraz unikanie kontaktu z substancjami, które mogą wywołać reakcję alergiczną.

Jakie są objawy skórnej alergii?

Objawy skórnej alergii są różnorodne i zależą od rodzaju alergenu oraz organizmu danej osoby. Pracownik centrum medycznego Sublimed podpowiada:

Wśród najczęstszych symptomów można wyróżnić swędzenie, zaczerwienienie, wysypkę czy pęcherze. Skóra może być sucha i łuszcząca się, a w skrajnych przypadkach dochodzi nawet do owrzodzeń. Objawy alergii skórnej mogą pojawić się zarówno w miejscu bezpośredniego kontaktu z alergenem, jak i na innych partiach ciała.

Jak radzić sobie z objawami alergii skórnej?

W przypadku objawów alergii skórnej najważniejsze jest złagodzenie dolegliwości oraz przede wszystkim unikanie kontaktu z alergenem. Warto stosować kosmetyki przeznaczone dla osób z alergią oraz produkty hipoalergiczne. Skóra wymaga również odpowiedniej pielęgnacji, dlatego warto używać nawilżających kremów oraz olejków. Kąpiele w wodzie o niskiej temperaturze mogą także przynieść ulgę i złagodzić dolegliwości skóry.

Kiedy należy udać się do lekarza?

W niektórych sytuacjach warto skorzystać z pomocy dermatologa, aby uzyskać odpowiednie leczenie. Do lekarza należy jak najszybciej udać się w przypadku silnych objawów alergii skórnej, takich jak duże zaczerwienienie, pęcherze, owrzodzenia czy obrzęk. Doktor obejrzy dokładnie ciało, przeprowadzi wywiad medyczny, po czym zaproponuje farmakoterapię, podanie antybiotyków lub inną metodę na złagodzenie objawów alergii skórnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here