W jakim wieku powinno się wykastrować psa?

0
235

Kastracja psa to jeden z ważnych zabiegów weterynaryjnych. Przed jego wykonaniem konieczne jest jednak przeanalizowanie kilku kwestii, które mogą pomóc w podjęciu świadomej decyzji dotyczącej jego przeprowadzenia. W jakim wieku powinien być pupil, aby kastracja była dla niego bezpieczna? Co może dać przeprowadzenie tego zabiegu?

Dlaczego kastracja psa jest ważna?

Kastracja w wielu przypadkach pozwala na uniknięcie niekontrolowanego rozrodu oraz wpływa na zmniejszenie liczby bezdomnych zwierząt. Przeprowadzenie tego zabiegu może również oddziaływać na późniejsze zachowanie psa – u części zwierząt zmniejsza występowanie agresji, ułatwiając tym samym socjalizację ze swoim otoczeniem, a także ogranicza liczbę ucieczek w poszukiwaniu partnerki w przypadku samców. Ponadto kastracja jest działaniem profilaktycznym umożliwiającym nierzadko uniknięcie chorób takich jak nowotwory czy infekcje dróg moczowych. W razie wątpliwości, czy decyzja dotycząca kastracji będzie dobra, można zapytać o radę osobę wykonującą usługi weterynaryjne. W Częstochowie na pytania mogą odpowiedzieć m.in. lekarze weterynarii z Lecznicy VITA.

Kiedy powinno się poddać psa kastracji?

Optymalny wiek psa, w którym powinien on zostać wykastrowany, zależy od różnych czynników, takich jak rasa, wielkość czy płeć zwierzęcia. Z reguły zabieg ten wykonuje się pomiędzy 6. a 12. miesiącem życia pupila, jednak zalecenia te mogą się różnić. Warto zaznaczyć, że w przypadku samców istnieje kilka różnych opinii dotyczących idealnego wieku na kastrację – niektórzy lekarze weterynarii uważają, że zabieg ten powinien zostać wykonany przed osiągnięciem dojrzałości płciowej (około 6. miesiąca życia), inni zaś rekomendują odczekanie do momentu około 12. miesiąca życia zwierzęcia.

Dobrze zgłosić się ze swoim zwierzakiem do gabinetu weterynaryjnego. W Częstochowie oraz innych miastach osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie tego rodzaju zabiegów mogą ocenić, kiedy najlepiej je wykonać. W przypadku samic mówi się o tym, że kastracja powinna być przeprowadzana przed pierwszą cieczką (około 6. miesiąca życia), aby zapobiec wystąpieniu niektórych chorób, takich jak nowotwory sutków czy infekcje macicy. Warto jednak zaznaczyć, że każdy przypadek jest inny i ostateczna decyzja powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem weterynarii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here