Funkcjonalna kuchnia

0
497
Funkcjonalna kuchnia

Jakimi zasadami powinniśmy się kierować, żeby mieć funkcjonalną kuchnię?

Aneks kuchenny czy tradycja?

Jeśli gotujemy na co dzień dobrze jest postawić na funkcjonalną przestrzeń w kuchni. Czy tego typu przestrzeń musi być mała czy raczej duża? prawdopodobnie inne elementy określają jej funkcjonalność, a co za tym idzie wpływa na wygodę podczas pracy w kuchni? Jak wiadomo istnieją fundamentalne zasady, których należy się trzymać, gdy zabieramy się za urządzanie kuchni. Od czego zacząć? Najpierw trzeba rozważyć, czy lepszą opcją jest aneks kuchenny, czy raczej kuchnia zamknięta.

Każda z opcji, ma swoje minusy i zalety. To, jaką kuchnię wybierzemy zależy od naszych potrzeb. Współcześnie coraz rzadziej wybieramy kuchnię tradycyjną. Chociaż, w starym budownictwie to właśnie z takim projektem mamy do czynienia. Kuchnia niezależna koniecznie musi być duża, bo w przeciwnym razie będzie klaustrofobiczna. Niestety nie zawsze da się zmienić metraż. Wówczas dobrą opcją będzie otwarcie kuchni na salon. Taki pomysł daje nam sposobność bycia razem w czasie gotowania potraw. Urządzanie kuchni tradycyjnej wydaje się lepsze dla gospodyń, które interesują się pieczeniem ciast, bo lubią się w ten sposób wyciszyć.

Jakie są najbardziej istotne zalety kuchni otwartej?

Przede wszystkim optycznie powiększa przestrzeń oraz wyróżnia ją lepsza funkcjonalność. Do wad należy rozprzestrzenianie się kuchennych zapachów. Kuchnia tradycyjna z kolei wyróżnia się dużą swobodą aranżacyjną pozostałych pokoi, a także izolacją przed hałasem. Do minusów należy warunek większej powierzchni.

Jaki projekt zabudowy kuchennej zaplanować?

Następnym krokiem będzie wybranie rozkładu mebli i urządzeń AGD. Kierujmy się tu zasadami ergonomii, które pomogą zaprojektować wnętrze wygodne i użyteczne. Możliwość ustawienia szafek jest uzależniona od wielkości i kształtu kuchni. Ważne są także otwory okienne i drzwiowe. Wybierając układ szafek kuchennych, warto nie zapominać o zasadzie trójkąta roboczego. Jego wierzchołki stanowią lodówka, zlew i płyta grzewcza. Urządzanie kuchni według tej zasady zagwarantuje efektywną i ekspresową pracą.

Układ na planie litery U czy może projekt pojedynczy?

Dostępnych jest kilka możliwości architektonicznych, które wybieramy do naszego mieszkania przyjmując pewne ograniczenia. Jeśli dysponujemy małą przestrzenią, rozsądnie jest wybrać tę drugą opcję, czyli aneks kuchenny. Szkoda, że taki projekt nie należy do zbyt komfortowych. Znacznie korzystniejsze rozwiązanie stanowi układ jednorzędowy z wyspą kuchenną, na której można zainstalować zlew i płytę grzewczą, co znacząco poprawi wygodę.

W sytuacji, gdy wybierzemy urządzanie kuchni w układzie alei, uzyskamy dużą użyteczność. Gwarantuje on idealną ergonomię i dobrze się odnajduje również w kuchniach niewielkich. Bardzo łatwo daje się tu zaplanować trójkąt roboczy. Z kolei, gdy zależy nam na większej przestrzeni kuchennej, najlepiej zaprojektować ją w układzie litery L, G lub U.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj