Do kiedy złożyć epity 2022?

0
489
Do kiedy złożyć epity 2022?

Podatnicy, którzy uzyskują dochody rozliczane przez płatników bądź prowadzą własną działalność gospodarczą, zobowiązani są złożyć roczną deklarację do urzędu skarbowego – tak zwany PIT. Mają na to pewną, określoną ilość czasu. Do kiedy należy złożyć zeznanie w 2022 roku?

Obowiązek podatnika

Złożenie rocznej deklaracji PIT w terminie jest obowiązkiem podatnika, co jasno wynika z ustawy. Ważne jest tutaj sformułowanie „w terminie”, bowiem ustawodawca daje nam określony czas na rozliczenie swoich dochodów. Zaniechanie tego obowiązku może być bardzo przykre w skutkach, gdyż organy podatkowe mogą nałożyć karę finansową. Co więcej, w skrajnych przypadkach na podatnika może zostać nałożona kara pozbawienia wolności.

Do kiedy złożyć deklarację w 2022 roku?

Ustawodawca wyznaczył 3 terminy podatkowe, których należy przestrzegać. Podatnicy, którzy rozliczają się za pomocą karty podatkowej, składają PIT-16(A) do 31 stycznia 2022 roku. Ci zaś, którzy jako formę opodatkowania wybrali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, składają formularz PIT-28 do 28 lutego 2022 roku. Co ważne, termin ten obowiązuje również osoby fizyczne, które zajmują się wynajmem nieruchomości, na przykład na cele mieszkaniowe. Pozostali podatnicy mają nieco więcej czasu na przygotowanie rocznego zeznania, bo aż do 2 maja 2022 roku. Ustawowo PIT-36, PIT-36(L), PIT-37 oraz PIT-38 składamy do 30 kwietnia, jednak w 2022 roku dzień ten wypada w sobotę, zatem termin podatkowy ulega przesunięciu. Pamiętajmy, że deklaracje możemy składać w formie papierowej, ale również przez internet. Warto wspomnieć, że epity 2022 można składać o każdej porze, natomiast papierową wersję deklaracji jedynie w godzinach otwarcia urzędu skarbowego.

Niezłożenie deklaracji w terminie

Wiadomo już, z jakimi karami musi liczyć się podatnik, który nie dopełni swoich obowiązków względem fiskusa w terminie ustawowym. Niemniej jednak ustawodawca zdaje sobie sprawę z tego, że różne życiowe sytuacje mogą mieć wpływ na opóźnienie ze strony podatnika. Jeśli nie rozliczył się on na czas, powinien złożyć kompletne zeznanie jak najszybciej. Dodatkowo należy złożyć czynny żal – pismo, w którym wyjaśniona zostanie przyczyna zwłoki. Jeśli podatnik zdąży złożyć deklarację (wraz z czynnym żalem) zanim jeszcze urząd zdecyduje o wszczęciu postępowania, to uniknie przykrych konsekwencji. Dlatego też, w razie niezłożenia zeznania podatkowego w terminie, nie warto czekać – jeśli wyprzedzi nas urząd, to nie będziemy mogli skorzystać z możliwości „darowania” kary.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here