Aparatura diagnostyczna skory

Czym jest kolposkop?

Kolposkop to jeszcze bardziej proste urządzenie diagnostyczne znajdujące zastosowanie podczas badań ginekologicznych. Stanowi ono wyspecjalizowanym narzędziem, które dzięki połączeniu wysokiej klas układu optycznego ze profesjonalnym współosiowym oświetleniem daje szansę dokładnego zbadania intymnych partie ciała kobiet, narażonych na zaatakowanie przez groźne schorzenia. Za pomocą kolposkopu można wziąć nawet 400-krotne powiększenie obrazu.

Kolposkop a jego przeznaczenie

Kolposkop wykorzystuje się do kolposkopii, czyli badania powierzchni szyjki macicy wraz z kanałem, a i pochwy i sromu w planie wykrycia zmian, które mogłyby dawać o przedklinicznych postaciach raka szyjki macicy. Rozlicza się, że dokładność diagnozy dokonanej przez kolposkop wynosi od 79 do niemal 97%, w współzależności od jego kształcie.

Jak wskazuje badanie kolposkopowe?

Kolposkopia jest bezbolesnym badaniem przeprowadzanym gdy pacjentka spoczywa na fotelu ginekologicznym. Na samym początku badania lekarz zakłada pacjentce specjalny wziernik samotrzymający, który ułatwia uwidocznienie pochwowej części szyjki macicy. Po jego zamocowaniu, do pochwy stosowany jest wziernik o przezroczystych ścianach, za usługą którego uważa się ściany pochwy i wielkość szyjki macicy w wygodnym powiększeniu, przy intensywnym oświetleniu. Kolposkop za pomocą kamery umożliwia rejestrowanie pytania i obserwowanie go na indywidualnym ekranie, a też zapisywanie i wydawanie dla pacjentki, kiedy oraz do punktów przygotowania dokumentacji medycznej i postawienia diagnozy.